اصلاح آستیگماتیسم ضمن جراحی آب مروارید
سپتامبر 25, 2016
لنزهای داخل چشمی
سپتامبر 25, 2016

روش های بیهوشی در عمل جراحی آب مروارید

در روش نوین عمل جراحی آب مروارید، نیاز به بیهوشی عمومی تقریبا منتفی گشته است و غالب اعمال جراحی آب مروارید با بی حسی موضعی انجام می گیرد. بنابراین خودبخود عوارض بیهوشی عمومی و خطراتی که عمل جراحی آب مروارید بواسطه بیهوشی عمومی به دیگر اعضای حیاتی بدن مانند مغز، قلب، ریه، و کبد متوجه می نمود، حذف می گردد. استفاده از بیهوشی عمومی در عمل جراحی آب مروارید منحصر به مواردی می گردد که امکان همکاری بیمار در ضمن عمل وجود ندارد (مانند جراحی آب مروارید در اطفال یا دربعضی از بزرگسالان با بیماریهای عصبی یا روحی روانی خاص).

در نوع بی حسی موضعی نیز در خیلی از موارد نیاز به تزریق ماده بی حسی در کنار چشم نمی باشد و فقط چکاندن قطره بی حسی کفایت می کند. بنابراین خطرات و عوارض تزریق ماده بی حسی درکنار چشم مانند سوراخ شدن کره چشم، خونریزی پشت کره چشم، آسیب به عصب بینایی نیز حذف می گردد. حسن دیگر بی حسی با قطره و تزریق نکردن ماده بی حسی در کنار چشم در این است که بیمار نیاز به قطع کردن مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را قبل از عمل جراحی نخواهد داشت.

بی حسی موضعی با قطره بعلت اینکه بقیه سیستمهای بدن را تحت تاثیر سوء قرار نمی دهد، بنابراین نیاز بیمار را به بررسیهای گسترده آزمایشگاهی و همچنین مشاوره داخلی وقلب کمتر می نماید. بیمار اجازه خواهد داشت در روز عمل تمامی داروهایی را که برای ناراحتی های دیگر وی تجویز شده را استفاده نماید. مدت ناشتایی قبل از عمل کوتاهتر وبیمار بلافاصله پس از عمل اجازه خورد و خوراک خواهد داشت.

باید دانست که در هنگام عمل جراحی با بی حسی موضعی با قطره، علائم حیاتی بیمارمانند ضربان قلب، فشار خون، تنفس و میزان اکسیژن دائما توسط تیم بیهوشی با دستگاهای مجهز مانیتور می گردد. همچنین متخصص بیهوشی برای کاهش اضطراب و از بین بردن درد احتمالی، به بیمار از طریق رگ و سرم داروهای آرامبخش و ضد درد تزریق میکند.

بیمار در حین عمل معمولا بیدار وصدای جراح را می شنود ولی درد نخواهد داشت. جراح در حین عمل ممکن است به بیمار دستوراتی مانند « به نور میکروسکوپ نگاه کن » یا « به بالا یا به پایین نگاه کن » خواهد داد که بیمار براحتی و بدون درد قادر به انجام دستورات فوق خواهد بود.