surgery-4
آب مروارید
سپتامبر 25, 2016
surgery-6
جراحی آب مروارید با کمک لیزر فمتوسکند
سپتامبر 25, 2016

آنچه که بصورت سینه به سینه نقل میگردد اینست که باید صبر کرد تا آب مروارید رسیده و آماده عمل گرد د اما امروزه از مقبولیت سخن فوق بشدت کاسته شده و پیشرفت تکنولوژی و نیاز روزافزون به دید بهتر و کاملتر از یکطرف و بهبود شگرف تکنیکهای عمل جراحی آب مروارید از سوی دیگر سبب گشته تا آب مروارید در مراحل ابتدایی تری نسبت به یکی دو دهه قبل مورد مداوا قرار گیرد. آنچه که امروزه با صراحت گفته میشود اینست که موعد عمل جراحی تابعی از نیازهای بینایی روزمره بیمارمیباشد که در افراد مختلف کاملا متفاوت است وبر این اساس موعد عمل جراحی از یک بیماربه بیمار دیگرفرق خواهد کرد. بعنوان مثال یک آب مروارید مختصر درفردی که شغلش رانندگی است، نیاز وی به دید خوب و کامل در روز و شب ایجاب می کند سریعتر مورد عمل قرار گیرد ودر مقابل یک خانم خانه دار با آب مروارید متوسط که از عهده فعالیتهای روزمره خود بخوبی بر می آید این امکان را دارد که تا مدتها عمل را به تاخیر بیندازد. پس بصورت یک قانون کلی میشود گفت که هر زمان آب مروارید بینایی را در حدی کاهش دهد که انجام امور روزمره فرد را مختل نماید، آن موقع موعد عمل خواهد بود .

علاوه بر اصل کلی فوق نکات زیرنیز در تعیین زمان عمل میتواند مد نظر قرار گیرد :
امروزه تمایل بر این است که اجازه ندهیم آب مروارید به مراحل کاملا رسیده پشرفت نماید. چرا که این نوع آب مروارید بقدری افت دید میدهد که تقریبا با نیازهای زندگی امروزی ما منافات دارد. از سوی دیگر عمل جراحی “آب مروارید رسیده” با تکنیکهای روز که عمدتا بصورت استفاده از سیستمهای فیکوامولسیفیکاسیون و برش کوچک انجام میگیرد، بسییار مشکل و گاهی غیر قابل انجام میشود که در اینصورت نوع عمل به روشهای قدیمی تر که با برش بزرگ و استفاده از بخیه های متعدد میباشد تغییر می یابد. بنابراین زمان نقاهت و برگشت دید طولانی و به دو تا سه ماه افزایش خواهد یافت

cataract-3

روش عمل جراحی آب مروارید با روش قدیمی که در آن یک برش بزرگ به اندازه حدود 12 میلیمتر روی لبه قرنیه ایجاد گشته وهسته عدسی بطور کامل خارج گردیده و سپس عدسی داخل چشمی در درون چشم جایگذاری گردیده است ومحل برش با 12 عدد بخیه بسیار ظریف دوخته شده است. در این تصویر مردمک چشم از حالت کاملا گرد بعلت دستکاریهای ضمن عمل خارج گشته که البته در نتیجه نهایی دید بیمار معمولا بی تاثیر میباشد. بعلت استفاده از این تعداد بخیه در این نوع عمل، شماره آستیگماتیسم قابل توجه ای ایجاد میگردد که سبب تاری دید در هفته های نخست پس از عمل میشود. با برداشتن همه یا تعدادی از بخیه ها در طی دو تا سه ماه از میزان آستیگماتیسم کاسته وبینایی بهبود می یابد .

همچنین “آب مروارید کاملا رسیده” خطری برای ایجاد آب سیاه در چشم محسوب میگردد که بیمار را مجبور به عمل در شرایط اضطراری خواهد نمود. عملی که میتواند با فراغ بال و در شرایط کاملا انتخابی انجام گیرد مطمئنا انجام آن در شرایط اضطرار از کیفیت آن خواهد کاست. شکل فوق چشم بیماری را نشان میدهد که در شرایط اضطراری بعلت ایجاد آب سیاه ناشی از آب مروارید رسیده تحت عمل قرار گرفته است .

در تکنیکهای امروزی عمل جراحی آب مروارید که با شکاف کوچک انجام میگیرد بر خلاف تکنیکهای قدیمی تر، هرچه شدت ودانسیته آب مروارید کمتر باشد عمل خروج عدسی ساده تر و سریعتر و کم عارضه تر انجام میگیرد و بنابراین بعضی از صاحبنظران عمل آن را در مراحل ابتدایی تر توصیه مینمایند .

وجود بعضی از بیماریهای همراه نیز میتواند زمان عمل آب مروارید را پس و پیش نماید. بعنوان مثال بیماری که نیاز به عمل آب سیاه دارد و همچنین درجاتی از آب مروارید در چشمش مشهود میباشد، در اینگونه موارد همزمان با عمل آب سیاه، عمل آب مروارید نیز توسط پزشک معالج توصیه میگردد. انجام هردو عمل بصورت همزمان صرفه جویی قابل توجه ای در وقت، هزینه، و تعداد سفرهای به اتاق عمل مینماید .

بعضی از افراد که خواهان تصحیح عیوب انکساری مانند نزدیک بینی یا دوربینی هستند و درجات خفیفی از آب مروارید در چشمشان وجود دارد میتوانند بجای انجام اعمال جراحی لیزر و لیزیک، عمل آب مروارید را بصورت زودرس انجام دهند. عمل آب مروارید وجایگذاری لنز مصنوعی داخل چشمی مناسب میتواند بخش عمده ای از عیب انکساری را همزمان با درمان آب مروارید انجام دهد که باز در این حالت صرفه جویی قابل توجه ای در وقت، هزینه، و تعداد سفرهای به اتاق عمل بیمار مینماید .

زمان عمل در آب مروارید نوع مادرزادی مقوله کاملا متفاوتی از آنچه گفته شد میباشد. در اینجا بعلت اینکه سیستم بینایی وراههای بینایی در مغز کودک در حال تکامل میباشد، آب مروارید سبب تنبلی شدید یک و یا هر دو چشم میگردد و بنابراین تاخیر در عمل صلاح نمی باشد. البته در اینجا نیز نباید فراموش کرد که آب مروارید مادرزادی اشکال بالینی بسیار متفاوتی دارد ودر بعضی از انواع آن که اختلال دید قابل توجه ای را ایجاد نکرده، میتوان با نظر پزشک معالج صبر نمود.

موارد منجر به عمل جراحی:

شایعترین دلیل عمل جراحی آب مروارید خواست بیمار برای بهبود بینایی می باشد.

شایعترین علت جراحی در افراد با آب مروارید یک چشم شامل:

  • از دست دادن دید دو چشمی
  • کاهش دید محیطی
  • پخش نور مزاحم

دلایل پزشکی جراحی آب مروارید شامل:

  • آب سیاه ایجاد شده بدنبال آب مروارید یا تهدید به ایجاد آب سیاه .
  • التهاب داخل چشمی که توسط لنز به وجود آمده است .
  • لنزهایی که به داخل اتاق قدامی جابه جا شده اند می باشد .
  • علاوه بر اینها زمانیکه آب مروارید به حدی پیشرفت کند که مانع معاینه شبکیه و لکه زرد شود بخصوص در افراد مبتلا به آب سیاه و دیابت