لنزهای داخل چشمی
سپتامبر 25, 2016
مقدمه
سپتامبر 25, 2016

عوارض عمل جراحی آب مروارید

عمل جراحی آب مروارید یکی از شایعترین و سالمترین اعمال جراحی در تمام بدن محسوب می گردد، با این حال باید توجه داشت که به مانند تمامی اعمال جراحی نمی تواند بصورت مطلق خالی از عارضه باشد. همانطور که میدانیم هر گونه مداخله طبی و یا جراحی می تواند عوارض ریز و درشتی را به دنبال داشته باشد. بعنوان مثال داروی پنی سیلین کم عارضه ترین و سالمترین دارویی است که بشریت به آن دست یافته است. اما همین داروی پنی سیلین بندرت می تواند عارضه مرگباری را بدنبال داشته باشد. وجود این عارضه هیچگاه سبب نشده که استفاده از این دارو کنار گذاشته شود، چرا که پنی سیلین هنوز یکی از ارزشمندترین آنتی بیوتیکها در درمان بعضی از عفونتها می باشد.
بنابراین آنچه در انتخاب یک روش جراحی و یا طبی باید مد نظرباشد صرفا وجود یا عدم وجود عارضه نیست، بلکه نسبت فوائد به عوارض آن روش باید معیار تصمیم گیری قرار گیرد. درعمل جراحی آب مروارید این نسبت بسیار بالاست بطوریکه بیش از ۹۵ درصد موارد درمان جراحی آب مروارید بدون هیچگونه عارضه ای خاتمه می یابد.
در کشور آمریکا، سالیانه بیش از ۴/۱ میلیون مورد جراحی آب مروارید انجام میشود و درصد موفقیت و بهبود بینایی بالای ۹۵ درصد می باشد. باید توجه داشت که عدم بهبود بینایی پس از عمل جراحی آب مروارید همیشه دلالت بر وجود عارضه در ضمن یا پس از عمل ندارد، بلکه در مواردی بیماریهای همراه مانند کدورتهای قرنیه، آب سیاه، بیماریهای عصب و شبکیه، بصورت عوامل محدود کننده بینایی نقش بازی می کنند.

عوارض احتمالی حین عمل عبارتند از:

  • از دست دادن قسمت یا تمام لایه پشت عدسی
  • باقی ماندن بخشی از عدسی در داخل چشم
  • افتادن تمام یا قسمتی از هسته عدسی بداخل زجاجیه
  • خونریزی پشت چشم

در صورت بروز عوارض فوق که بسیار نادر هستند، ممکن است عمل جراحی با موفقیت و بدون تغییر روش جراحی به اتمام برسد و این احتمال هم وجود دارد که این عوارض سبب تغییر روش جراحی از نوع با برش کوچک به نوع با برش بزرگ و طبعا استفاده از بخیه گردد. همچنین با بروز بعضی از عوارض فوق، بیمار ممکن است نیاز به جراحی های تکمیلی دیگرپیدا نماید. خونریزی پشت چشم که بسیار بسیار عارضه نادری است می تواند منجر به از دست رفتن دائمی بینایی گردد.

عوارض احتمالی بعد از عمل عبارتند از:

  • عفونت داخل چشم
  • افزایش فشار داخل چش م
  • ورم قرنیه
  • ورم مرکز بینایی
  • پارگی شبکیه

احتمال بروز عوارض فوق در صورت حدوث عوارض حین عمل، بیشتر می گردد. اما باید دانست که این عوارض می توانند حتی بعد از یک عمل جراحی کاملا موفق نیز حادث گردند. درمان عوارض فوق می تواند مصرف دارو ویا عمل جراحی ویا هر دو باشد. عارضه عفونت داخل چشم اگرچه بسیار نادر اتفاق می افتد ولی می تواند به شدت به ساختمان چشم و در نتیجه به بینایی آسیب برساند.