97cf68eb2faf80a2e5491d80cfaf1ada
لنزهای تماسی
سپتامبر 25, 2016
توصیه های قبل از اعمال جراحی (لیزر اگزایمر)
سپتامبر 25, 2016

عینک های آفتابی مد با لنز ساده محافظ آفتاب هستند که عینک بدون نمره نیز نامیده می شوند . این نوع عینکها در طیف وسیعی از مدلهای مختلف ، نامهای متفاوت و مواد متشکله گوناگون موجودند .
در این میدان وسیع چه اتفاق می افتد ؟
اشکال و مدلهای مردانه ، زنانه و فصلهای متفاوت در این میدان رقابت دارند . مدلهای پیشرفته که اخیرا مورد استفاده عموم هم هست انواعی است که پوشش براق و اندازه بزرگ دارند که با داشتن سنگ های براق و مکعبی و لنزهای کج ( در رنگهای آبی ، زرد ، صورتی ، پرتقالی ، ارغوانی و مرجانی ) انرژی تازه ای به فرد می دهند .
عینکهای آفتابی بدون فریم و نیم فریم که که لنزها بوسیله سیم یا نوار پلاستیکی نگهداشته می شوند ، لنزهای با اشکال خاصی دارند .
بعلاوه برخی فریم های پلاستیکی عینکهای آفتابی در فرمهای غیر معمول و مدلهای خاص می باشند .

مواد سازنده عینک آفتابی :

برای فریم می توان از مواد پلاستیک ( که اغلب zyl نامیده می شود ) ، پایه ی فلز ( معمولا ترکیبی از فلزات متفاوت ) و فلزات خاصی چون تیتانیوم ، آلومینیم و استیل بدون رنگ سود جست . امروزه بیشتر عینکهای آفتابی از ترکیب فلز و پلاستیک برای طراحی منحصر به فرد استفاده می کنند .
استفاده از فلزات خاصی بطور روزافزون بدلایلی چون وزن کم مرسوم شده است . فریمهای تیتانیوم ، آلومینیم ، استیل بدون رنگ و حتی بریلیوم که خیلی گران قیمت هستند نیز بدلیل تازگی و کم وزنی، استحکام و مقاومت دربرابر خوردگی ترجیح داده می شوند .

خرید عینک آفتابی :

هرگاه برای خرید عینک آفتابی می روید به خاطر داشته باشید که فریم باید راحت و روی صورت شما قرار گیرد و اندازه باشد . اگر فریم بزرگ باشد و یا خوب روی صورت قرار نمی گیرد اندازه دیگری را بخواهید .
فریمهای فلزی می توانند کمی خم شوند و پیچهای لولا را می توان سفت تر کرد . فریمهای پلاستیکی را می توان گرم کرد و برای قرار گرفتن مناسب به آن شکل داد .
رنگ و شکل فریم بستگی به سلیقه و انتخاب شما دارد . بهرحال بیشتر طرفداران عینک آفتابی می گویند که آنها بیشتر مدل ، رنگ و اجزاء خشن تر را دوست دارند چون آن را گاهی اوقات و تنها بیرون از خانه استفاده می کنند، در مقابل عینک معمولی که همیشه به چشم دارند و در فضای داخل خانه هم استفاده می کنند . آنها عینک طبی را پوشش طبیعی چشم و عینک آفتابی را پوشش خاص در نظر می گیرند .

عینک آفتابی ورزش و کار :

فعالیتهای پر تحرک ورزشی در بیرون خانه مانند کوه پیمایی ، برف پیمایی ، صخره نوردی ، قایق سواری ، اسکی و گلف و اسکیت که از ورزشهای عمومی هستند و نیاز به عینک آفتابی ورزشی دارند . بر اساس خواسته ی ورزشکاران حرفه ای ، تحقیقات زیادی توسط شرکت های تولید کننده صورت گرفته که چگونه می توان بهترین ها را برای بیشتر مردم تولید کرد .
نتیجه : وزن کم ، خاصیت ارتجاعی ، مواد مقاوم ، اجزایی که لیز نخورند و البته لنز، لنز، لنز…

لنزها :

بطور قطع مهمترین قسمت در عینکهای آفتابی ورزشی برای دید بهتر ، کیفیت اپتیکی لنز می باشد . لنز با رنگ های متفاوت که در موارد خاص کاربرد دارند، اکنون در دسترس هستند .
لنزهای پلی کربنات بسیار مرسوم هستند چون بسیار سفت و مقاوم هستند، مزیتی که خواسته اکثر ورزشکاران است . لنزهای پلاریزه نیز خواسته آنان است چرا که پخش نور سطوح صاف مانند آب یا برف را کاهش می دهند .
تردیدهایی در رابطه با این عینک ها (پلاریزه) در ورزشکاران وجود دارد چرا که این افراد به دید با کانتراست بالا برای تشخیص برآمدگی و فرورفتگی در برف نیاز دارد .
عینک های شیشه ای گاهی در پوشش های ورزشی مانند گلف استفاده می شوند چون کیفیت بینایی خوبی دارند،اما بسیاری از ورزشکاران دیگر رشته ها به دلیل احتمال شکستگی از آن گریزانند .

ورزش شما چیست ؟

یک تمایل اصلی که به پوشش های ورزشی اضافه شده است ، عینکهای آفتابی ورزشی می باشد . فریم ها و و لنزهای هدفمند برای ورزش هایی چون گلف ، دوچرخه سواری ، قایق رانی ، صخره نوردی و … موجود می باشد . این در دسترس بودن و اختصاصیت به دنبال علاقه خاص مشتریان و افزایش فروش ایجاد شده است .
اگر شما ترجیح می دهید همه ورزشها را انجام دهید ، عینک آفتابی چند منظوره در فروشگاه ها موجود می باشد . عینک های آفتابی با قابلیت تغییر لنز نیز توسط شرکت های تولید کننده پیشنهاد شده است تا در ورزشها و موقعیت های متفاوت از لنز مناسب استفاده شود .
علت دیگری که یک عینک خاص با یک مارک بخصوص بیشتر مورد علاقه مشتریان قرار می گیرد استفاده از آنها توسط ورزشکاران مشهور می باشد .

نکاتی برای خریدن عینک اسکی :

قبل از رفتن به کوه آنرا خریداری کنید چرا که در کنار کوه باید آنرا با قیمت بالا بخرید .
تاکید داشته باشید که جذب اشعه ی ماوراء بنفش آن صد در صد باشد تا چشم شما را از مضرات آن حفظ کند .
باید ضد مه باشد یعنی دو لنزه بوده یا پوشش ضد مه و منافذ مناسب داشته باشد .
چون ورزشکاران برای بهتر نشان دادن محصولات پول می گیرند ، آنها باید آن را بهتر و مفیدتر معرفی کنند . پیروی از این رهبران ممکن است یکی از دلایلی باشد که شما چه نوع عینکی را خریداری می نمائید .
ممکن است بسته به نیاز شما یک عینک آفتابی خاص برای چشم شما نسخه شود که لازم است آن را تهیه کنید .

پنج ترجیح در عینکهای آفتابی ورزشی و کار :

  1. قابلیت تغییر لنز تا بتوان از لنزهای تیره برای مواقع آفتابی ، لنزهای روشن برای مواقع تاریک تر یا در جنگل ، یا برای حفاظت از اجسام معلق در هوا و یا لنزهای نارنجی و زرد برای موقعیت های با نور کم .
  2. وزن سبک و جنس مقاوم فریم مانند پلی آمید که عینک شکل خود را حتی تحت فشار حفظ می کند .
  3. مدل آن که یک مزیت اجرایی است اما مدل مد براق
  4. لنزهای پلاریزه در بسیاری از فریمهای متفاوت وجود دارد و در مدلهای مد روز ، و آنها برای بهتر کردن کیفیت ورزش طراحی شده اند .
  5. پشت گوش و روی بینی نباید سر بخورد که اغلب از مواد کائوچو یا لاستیکی ساخته شده که قابلیت خود را در اوج مسابقات نیز حفظ کند .

چشم و امواج ماوراء بنفش ( UV )

از مد عینکهای آفتابی که بگذریم ، اینها چشم شما را در مقابل امواج مضر امواج ماوراء بنفش که توسط خورشید تولید می شود محافظت می کنند .

خطرات امواج ماوراء بنفش

امواج ماوراء بنفش ، امواج غیر قابل دیدنی هستند که از خورشید متصاعد می شوند . سه نوع این اشعه شامل A و B و C می باشد .
امواج C (UVC) برای ما غیر قابل اهمیت هستند . چون توسط قسمت های بالایی جو جذب می شوند و به زمین نمی رسند .
امواج ماوراء بنفش B (UVB) همانی هستند که پوست را می سوزانند و به چشم آسیب می رسانند . ترکیب با باد سرد و برف ، این امواج (UVB) می تواند سبب کوری برفی (فتوکراتیت) شود که گذراست ( 12 تا 48 ساعت).
هر چند تمام دانشمندان موافق نیستند اما برخی مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن طولانی مدت در طول سالیان در معرض UVB نور خورشید درخشان می تواند باعث ایجاد آب مروارید گردد که در واقع کدورت تدریجی عدسی چشم می باشد .
تجربه نشان داده است که علت اولیه ایجاد ناخنک و پنگیکولا در اثر اشعه UVB می باشد .
اشعه UVA در ابتدا توسط لنز طبیعی چشم جذب می شود ، بنابراین هیچ اثر سوء شناخته شده ای برای چشم انسان ثابت نشده است اما به هر حال تحقیقات و تردید ها در این رابطه ادامه دارد .

اندازه گیری اشعه ماوراء بنفش :

در مجموع معیار اندازه گیری میزان اشعه ماوراء بنفش خورشیدی است که به سطح زمین می رسد . دانشمندان درجه بندی یک تا یازده را برای شدت اشعه رسیده به زمین استفاده می کنند و این امر را ممکن می سازد که زمانی میزان اشعه بالاست به مردم اطلاع دهند . معمولا اخطارها شامل استفاده از پوشش های خاص مانند کلاه ، عینک آفتابی ، کرم های ضد آفتاب می باشد . دور بودن از آفتاب در وسط روز نیز مهم است .

آنچه که زمان خریدن عینک آفتابی باید در نظر داشته باشید :

عینک های آفتابی استاندارد برچسب هایی دارند که میزان جذب اشعه UVA و UVB را نشان می دهند اما در نظر داشته باشید که نصب این برچسب اختیاری است و اجباری نیست . به طور استاندارد حداقل جذب اشعه UVB ، 70 درصد و UVA ، 60 درصد می باشد . برای محافظت بهتر از چشمانتان عینکی را انتخاب کنید که حداقل 98 درصد جذب هردو اشعه را داشته باشند . UVC توسط جو ، جذب شده و به زمین نمی رسد . برخی محصولات گران قیمت مانند لنزهای پلی کربنات ، شیشه یا پلاستیک CR-39 می توانند 100 درصد عبور اشعه ماوراء بنفش را مسدود کنند . برای محافظت بهتر می توانید از آفتاب گیر (مانند لبه ی کلاه) استفاده کنید که مانند سایه بان چشم شما را می پوشاند .

آیا این درست است ؟ ؟

سوالی که اغلب می پرسند که پوشیدن عینک آفتابی باعث باز شدن مردمک می شود و این می تواند برای چشم مضر باشد . پاسخ این است که با عینک آفتابی ، مردمک تنها کمی بیشتر باز می شوند و حفاظت حاصل از آن خیلی بیشتر از زمانی است که فرد در سایه باشد .
بر اساس انجمن عینک آفتابی آمریکا (SAA) عینک آفتابی اشعه ماوراء بنفش را بیشتر از زمانی که شما در سایه بایستید کاهش می دهد . چون سایه تمام طیف نوری چه قابل دیدن و چه ماوراء بنفش را کاهش می دهد اما عینک آفتابی تنها امواج با فرکانس پائین ( امواج ماوراء بنفش ) را کاهش می دهد . بنابراین عینک آفتابی محافظت بیشتری در مقایسه با سایه به تنهایی دارد .
سوال دیگر که مردم می پرسند این است که در زمستان نیز استفاده از عینک آفتابی لازم است ؟
در حالی که به نظر می رسد در زمستان اشعه خورشید کمتر است ، اما همان مقدار نیز ممکن است به چشم آسیب برساند، مانند کوری برفی که در بالا به آن اشاره شد . برف تازه تا هشتاد درصد اشعه ماوراء بنفش را منعکس می کند در حالی که بر اساس گزارش سازمان بهداشت سطح زمین و آب کمتر از ده درصد اشعه UV را منعکس می کنند ( برای ماسه ی ساحلی و کف دریا این عدد 15 و 25 درصد است ) .
در خاتمه اگر شما لنز تماسی استفاده می کنید که اشعه ماوراء بنفش را جذب می کند ، چه باید بکنید ؟ این لنزها میزان اشعه ماوراءبنفش که به قرنیه و ساختمان داخلی چشم می رسد را کاهش می دهد اما شما هنوز نیاز به استفاده از عینک آفتابی بر روی آن دارید چون اشعه UV ممکن است قسمت هایی از چشم را که با لنز پوشیده نمی شود آسیب برساند به علاوه چشم شما بسیار راحت تر خواهد بود چون عینک آفتابی پخش نور را نیز کاهش می دهد .